Glavna vest na internetu trenutno jeste Facebook i prodaja podataka 87 miliona korisnika firmi „Kembridž Analitika“. Ispratite sledeće korake kako biste poverili da li su vaši podaci prodati.
Pozadina situacije ukratko
U nekoliko tačaka o celoj ovoj situaciji sa tehničke strane kako biste razumeli zašto baš taj postupak provere.
- Dakle, Facebook nije prodao vaše podatke. To je uradio developer Facebook aplikacije „This Is My Digital Life„
- Ta aplikacija je kreirana na Kembridžu u saradnji sa firmom „Kembridž Analitika“
- Aplikacija je bila u obliku kviza ličnosti (prema navodima Reddit korisnika „Freedia“)
- Korisnik je morao da odobri pristup svojim ličnim podacima aplikacije da bi je koristio
- Developer aplikacije je čuvao te podatke i prodao ih iako to nije smeo prema pravilima (na koje je pristao kao developer)
- Aplikacija je prikupljala i nešto od podataka prijatelja korisnika koji je koristio aplikaciju
- Facebook je 2014. godine ograničio pristup podacima prijatelja preko aplikacija
Facebook će vas obavestiti
Ako Vaši podaci jesu prodati Kembridž Analitici, Facebook će vas obavestiti u News Feed-u.
Proverite sami
Ako niste dobili obaveštenja i želite da proverite odmah, Facebook je kreirao stranicu za to –
https://www.facebook.com/help/1873665312923476?helpref=search&sr=1&query=cambridge
Videćete polje u koje piše da li su vaši podaci deljeni sa Kembridž Analitikom. Ako nisu, pisaće ovako:
Kao što možete videti, spominju aplikaciju „This Is My Digital Life“, a dodaju i link ka stranici sa aplikacijama gde možete videti da li imate tu aplikaciju. Takođe tu možete videti sve aplikacije koje imate na nalogu, kao i informacije kojima one imaju pristup.