Тренутно најпопуларније апликације као што су Sendit, YOLO и NGL омогућавају младима да повежу апликацију са својим Instagram или Snapchat налогом и поставе анонимна питања или одговоре. Зашто су ове апликације толико популарне међу младима?
Поред тога, све ове апликације су дизајниране да привуку корисника, тако да нуде интеракцију и гамификацију (облик "гејминга" који је уведен у платформе осим игара), могућност самоизражавања и аутентичних сусрета.
Слобода да се на постављено питање одговори искрено и анонимно истовремено умањује њихову безбедност по питању малтретирања и говора мржње, те могу имати небројено много штетних последица, укључујући разне врсте интернет превара и експлоатације, злостављање засновано на фотографијама, злостављање у вези са сајбер забављањем, малтретирање преко Интернета...
Да ли би забрана оваквих апликација била право решење?
NGL је експлодирао у популарности ове године, али није понудио решење за било које од ових питања. Обновљена је анонимна апликација Yik Yak, која је угашена 2017. године због говора мржње.Yоlo-ове програмере је преценила способност апликације да препозна штетан садржај.
Да ли је уопште могуће контролисати онлајн простор и безброј апликација које се стварају, гасе, побољшавају и враћају? Да ли смо у могућности да контролишемо и сва дешавања на улици у реалном животу?
Можда је уместо идеје о забрањивању ефикасније говорити о заједничком укључивању у онлајн свет. Конкретно, ово би значило: