Spam poruke su sve poruke koje primamo preko svojih elektronskih sistema za komunikaciju, a koje su neželjene i neprimerene, od servisa na koje se nismo prijavili. Sve je prvo počelo od elektronske pošte, ali nam spam poruke sada mogu stizati i preko drugih servisa. Mogu da sadrže reklame, viruse, prevarantske poruke i druge neželjene pojave. Mnogi sajtovi zahtevaju da im ostavimo elektronsku adresu, kako bi mogli da ih koristimo. Ostavljanjem adrese elektronske pošte svuda po internetu rizikujemo da ona završi u rukama spamera ili hakera.
Evo nekoliko saveta kako blokirati nepotrebne i neželjene poruke u Gmail-u, Yahoo-u i Outlook-u, kao i odgovore na neke od najčešće postavljanih pitanja vezanih uz tu temu.
Kako blokirati e-poštu u Gmail-u
Ukoliko se odlučite da blokirate nečiju e-mail adresu u Gmail-u, to možete uraditi putem web pretraživača ili aplikacije za pametne telefone.
Uputstvo kada gmail-u pristupate preko pretraživača:
Kako blokirati e-poštu u Outlook - u
Outlook dolazi u tri izdanja: aplikacija za web, za pametni telefon i za desktop računar.
Kako blokirati e-poštu koristeći web aplikaciju:
U aplikaciji za smartfon (Android ili iOS) ne možete direktno blokirati pošiljaoca, ali možete trajno poruke preusmeriti u mapu za neželjene poruke (spam). Evo kako ćete to učiniti:
Što se aplikacije za desktop računare tiče, evo uputstva korak po korak:
Kako blokirati e-poštu na Yahoo-u
Ukoliko koristite web pretraživač za čitanje e-pošte na Yahoo-u, evo što vam je činiti:
U Yahoo-ovoj aplikaciji za pametne telefone ne možete blokirati pošiljaoca, ali možete preusmeriti poruke u spam. Evo kako:
Ukoliko blokirate nečiju e-mail adresu, pošiljalac neće znati da je blokiran i neće mu se vraćati poslate poruke. Poruke sa te e-mail adrese se neće pojavljivati u vašem prijemnom sandučiću, a ukoliko poželite da pošaljete e-mail poruku na blokiranu adresu – poruka će stići.
Izvor: tportal.hr