Obrazovanje u skladu sa potrebama vremena predstavlja bazu zdravog i uspešnog društva. Podsticanje primene informaciono komunikacionih tehnologija u obrazovanju, nauci i kulturi sprovodi se kroz podršku razvoju infrastrukture u školama i drugim obrazovnim ustanovama i ustanovama kulture, kao i kroz programe za razvoj digitalnih kompetencija nastavnika, učenika i naučnih radnika.
Obrazovanje u skladu sa potrebama vremena predstavlja bazu zdravog i uspešnog društva. Podsticanje primene informaciono komunikacionih tehnologija u obrazovanju, nauci i kulturi sprovodi se kroz podršku razvoju infrastrukture u školama i drugim obrazovnim ustanovama i ustanovama kulture, kao i kroz programe za razvoj digitalnih kompetencija nastavnika, učenika i naučnih radnika.
Projekti u obrazovnim ustanovama sprovode se sa ciljem modernizacije obrazovnog procesa, radi podizanja kadrovskih kapaciteta u odnosu na potrebe tržišta rada za IT stručnjacima, kao i radi animiranja mladih da se u izboru budućeg zanimanja opredele za nove tehnologije, odnosno da i u drugim profesijama za koje se odluče budu osposobljeni za primenu novih tehnologija.
IKT infrastruktura u školama
Stabilan i bezbedan internet u školama je preduslov unapređenja obrazovnog programa, razvoja digitalne pismenosti učenika i nastavnika, pripremanja mladih za poslove budućnosti, kao i podizanja digitalne bezbednosti.
Sve škole, odnosno svi matični školski objekti povezani su na Akademsku mrežu Srbije u periodu 2016-2018 i imaju stabilan i bezbedan internet, kao i mogućnost korišćenja naprednih usluga e-obrazovanja. Intenzivno se radi na unapređenju brzine veze.
U saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja započet je i kapitalni projekat izgradnje lokalne mreže u školama – „Povezane škole“, kako bi škole trajno dobile sopstvenu komunikacionu infrastrukturu sa ciljem uvođenja e-obrazovanja i informatičkog pristupa u svim nastavnim predmetima.
Informatika i programiranje
Od septembra 2017. godine predmet informatika i računarstvo uveden je u obaveznu nastavu za učenike petih razreda osnovnih škola u Srbiji, a od naredne godine i šestih, koji će ubuduće imati učenici svih starijih razreda u osnovnom obrazovanju.
Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija iniciralo je i podržavalo ovu odluku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, s obzirom na globalno digitalno okruženje koje je digitalnu pismenost i digitalne kompetencije postavilo kao preduslov uspeha na svim društvenim poljima.
Kako bi se ukazalo na značaj uvođenja informatike kao obaveznog predmeta, Ministarstvo nadležno za telekomunikacije pokrenulo je medijsku i digitalnu kampanju, koja, između ostalog, omogućava deljenje novih metodičkih materijala iz programiranja putem društvenih mreža, promociju informatike i programiranja među osnovcima, ali i njihovim roditeljima i nastavnicima. Ovom temom bavi se i redovna školska kampanja IT karavan.
U okviru Javnog konkursa za dodelu sredstava za programe u oblasti razvoja informacionog društva u Republici Srbiji – tematska oblast „Podizanje nivoa znanja učenika u oblasti programiranja“, podržani su projekti koji obuhvataju pripremu, izradu i promociju digitalnih priručnika (tekstualnih, video, multimedijalnih) za rad u programskim jezicima, zatim, niz kurseva programiranja za decu, kao i takmičenja u oblastima računarstva i informatike, matematike i fizike.
Kultura i nauka
Digitalna transformacija kulture je neophodna za dugotrajno čuvanje digitalizovane kulturne baštine i savremenog stvaralaštva, obezbeđivanje trajnog i pouzdanog pristupa kulturnoj građi, ali i za uspešnu promociju naše kulture u globalnom okruženju.
Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija podržalo je projekat povezivanja 19 ključnih ustanova kulture na Akademsku mrežu Srbije, kao i opremanje Srpske akademije nauka i umetnosti za podizanje digitalnih kapaciteta te ustanove.
Cilj ovih projekata je kontinuirano ulaganje u informaciono–komunikacionu infrastrukturu ustanova kulture i nauke, kako bi bio omogućen njihov bolji rad, kreiranje novih usluga za publiku, adekvatniji pristup ka mlađim generacijama uz kreiranje atraktivnih i interaktivnih sadržaja iz oblasti kulturnog nasleđa i umetnosti, kao i iz oblasti savremenog stvaralaštva i nauke. Sistemska nadgradnja omogućiće i veću bezbednost i zaštitu podataka, odnosno zaštitu od neželjenih sadržaja i upada u sistem.